MPI Dirt Racing Carbon Fiber Steering Wheel Large Grip MPI-D3-15-C
Sale Sold out
SKU:MPIMPI-D3-15-C
Out of stock
Steering Wheel, Dirt Racing, 15 in Diameter, Flat, 3-Spoke, X-Large Black Foam Grip, Orange Stripe, Carbon Fiber, Sold as Each
  • No Center Pad
  • Brand: MPI
  • Part Number: MPI-D3-15-C
Brand
MPI
Part Number
MPI-D3-15-C
Product Line
Dirt Racing
Shape
Round
Diameter (in)
15 in
Diameter (mm)
380 mm
Dish (in)
0 in
Mounting Bolt Quantity 1
3
Mounting Bolt Pattern 1
44 mm
Spoke Quantity
3 Spoke
Spoke Style
Slotted
Spoke Material
Carbon Fiber
Spoke Color
Natural
Spoke Finish
Natural
Grip Style
Nubs
Grip Material
Foam
Grip Color
Black
Grip Finish
Grip Diameter (in)
1.4 in