Crower Severe-Duty Cutaway Lifters 66290X874-16 SBC
Sale Sold out
SKU:CRO66290X874-16
Inventory: 2 in stock
Lifter, Severe-Duty Cutaway, Cut-away Design, Mechanical Roller, 0.874 in OD, Link Bar, Small Block Chevy, Set of 16
Brand
Crower
Part Number
66290X874-16
Product Line
Severe-Duty Cutaway
Lifter Style
Mechanical Roller
Body Diameter
0.874 in
Cut Away Body
Yes
Link Bar Included
Yes
Link Bar Style
Vertical
Link Bar Quantity
8
Offset / Centered
Centered
Roller Bearing / Bushing
Roller Bearing
Bearing Style
Needle
Bearing Diameter
0.750 in